Інші функції SCADA/HMI

Управління рецептами

У найпростішому випадку, рецепт (recipe) – це сукупність технологічних параметрів, які зчитуються, записуються, зберігаються як єдине ціле. Рецепти дають можливість оператору зберегти в системі задані значення певних технологічних параметрів для приготування конкретного продукту. Враховуючи, що одне й те саме обладнання може використовуватись для приготування різного виду продукту, підсистема управління рецептами може значно допомогти в цьому.

Наприклад, технолог може змінити значення уставок температур у програмі варіння пива і зберегти його в системі під новим іменем рецепта (рис.32). Якщо виникає необхідність зварити пиво за даним рецептом, то оператор просто вибирає його і відправляє на запис у контролер. Іншими словами, в контролер будуть записані всі значення змінних, які вказані у вибраному рецепті.

Підсистема управління рецептами, як правило, надає такі можливості:

  • створювати нові рецепти, добавляти в них технологічні параметри (змінні), вказувати їх значення;
  • редагувати існуючі рецепти;
  • відправляти рецепт на запис у контролер;
  • зчитувати значення параметрів рецепта з контролера;
  • зберігати рецепти на диску.

Рецепти можуть також використовуватися для збереження конфігураційних параметрів механізмів, налаштувань регуляторів, тощо. Слід зауважити, що підсистема управління рецептами не є обов’язковою складовою SCADA/HMI, що треба мати на увазі при виборі середовища розробки та виконання.

Рис. 32. Приклад сторінки управління рецептами (SCADA Zenon)

Рис. 32. Приклад сторінки управління рецептами (SCADA Zenon)

Більш потужні механізми надають рецепти (Batch Recipe), що реалізовані на базі стандарту ISA-88. Вони накладають певні вимоги до реалізації системи керування і надають можливість технологу створювати не тільки параметри рецепту, а і саму технологічну «програму» приготування продукту. Для створення та управління такими рецептами використовуються спеціальні модулі SCADA або навіть програмні пакети. Більш детально про Batch Recipe Ви можете дізнатися, перейшовши за посиланням.