ЛР6 zenon(базовий): Тривоги та події

Матриці реакції

Окрім лімітів, в zenon існує можливість централізованого визначення граничних значень спрацювання тривог - матриці реакції.

Матриці реакції (REMA) набагато більш функціональний інструмент в порівнянні з лімітами. Він дозволяє сконфігурувати спрацювання тривоги не тільки по значенню змінної, а й по 64 станам цієї змінної (недійсне значення, альтернативне…) та логічній умові (більше, менше, рівно).

Матриця реакції буває бінарна, цифрова, мультибінарна, мультицифрова та строкова.

Завдання 6.11: Налаштуйте матриці реакцій.

  • В дереві проекту зайдіть в розділ Variables -> Reaction matrix і правою кнопкою миші створіть бінарну матрицю з назвою 'Tank'

Після натиснення кнопки OK з’явиться діалог налаштування матриці.

  • Натисніть на кнопку New status і для першого біту в полі Value поставте значення  '0'.
  • В полі AML/CEL активуйте бокс In Alarm Message List , To Acknowlege, In Chronological Event List

Матриця реакції дозволяє сконфігурувати ініціацію перевірки необмеженої кількості статусів, які перебираються системою послідовно один за одним починаючи з верхнього. Як тільки статус підтверджується, дія сконфігурована для нього, автоматично виконається (поле Function). Тут також визначається колір відображення та текст тривоги.

  • Конфігурування матриці реакції закінчіть кнопкою OK

Завдання 6.12: Прив'яжіть матриці реакцій до змінної.

Тепер створену матрицю реакції необхідно прив’язати до відповідної змінної.

  • Виберіть змінну 'Танк[2].Пуск\Стоп'
  • В розділі Limits -> Reaction matrix виберіть створену матрицю 'Tank'

При цьому задані раніше лімітні значення деактивуються.

Якщо система має велику кількість однотипних змінних, то використання матриць реакції значно  прискорює процес створення проекту.

Аналогічним чином можуть бути створені цифрова та строкова матриця реакції. В рамках цього навчання ми їх розглядати не будемо.

Завдання 6.13: Зробіть додаткові налаштування тривог.

Здійснити деякі додаткові налаштування відображення Інформаційного списку тривог можна через властивості проекту, розділ Alarm Message List.

Для поліпшення взаємодії оператора з екраном тривог існує спеціальний тип екрану – Alarm Message List Filter, який дозволяє в зручному вигляді здійснювати фільтрування списку подій по часу чи заданому ключовому слову. Цей екран фільтру повинен базуватись на своєму індивідуальному фреймі (як спливаюче pop-up вікно). Виклик такого екрану можна здійснювати через відповідну кнопку фільтру, чи разом з перемиканням на екран Інформаційного списку подій.

Дану функціональність перевірте самостійно.

Докладніше про створення і роботу з екраном типу AML можна познайомитись в мануалі Alarms administration.