Функції графічного людино-машинного інтерфейсу

Способи та елементи зміни значення дискретних змінних

Графічні елементи, які використовуються для зміни значення змінних або відправки команд, називають елементами управління. Впливати на ці елементи можна використовуючи один з доступних елементів введення:

        маніпулятор "миша";

        сенсорний екран;

        клавіатура.

Для виконання команд для зміни значення дискретних змінних типу "включити"/"відключити" використовуються кнопки, перемикачі або графічні елементи з цими функціями. Графічний вигляд таких елементів може бути дуже різним (рис.20). Тим не менше можна виділити два типи команд для таких елементів:

– перемикання, яке приводить до зміни значення ВКЛ на ОТКЛ та навпаки;

– запис константи, яка відповідає одному зі станів: «ВКЛ» або « ВИКЛ».

Рис. 7.20. Приклади зображення перемикачів.

Можна здогадатися, що на рис.20 показано перемикачі, оскільки команди (наприклад по кліку миші) приводять до зміни значення на обернене. Однак слід зазначити, що функціональність таких елементів не обов’язково збігається з зображенням, тому слід заздалегідь обговорювати їх з розробником.

На рис. 21 показано приклади використання кнопок з командами запису константи. В обох прикладах для включення та виключення установки/двигуна необхідно використати різні кнопки: "Начать" та "ВКЛ" для включення і "СТОП" та "ОТКЛ" для відключення.